PlayStation Move ukaże się na polskim rynku już 15 września. W tym właśnie dniu rozpocznie się wielka ruchowa ofensywa Sony zarówno przeciwko Nintendo i ich Wii, jak i Microsoftowi z ich Kinectem. Jednocześnie tym testem otwieramy na PS3Site zupełnie nową erę konsolowego grania. Erę graczy niedzielnych. Erę konsoli PlayStation 3, którą już za tydzień będziemy mogli dumnie określić mianem absolutnie kompletnego centrum domowej rozrywki. Oferta dla graczy hardkorowych, odtwarzacz filmów Blu-ray, grafika HD wraz ze wsparciem technologii 3D oraz obsługa PlayStation Move, które w Polsce ma szansę wywrócić rynek do góry nogami. No bo kto w nadwiślańskim kraju może zagrozić pozycji Sony? Zapraszamy do przeczytania testu PlayStation Move!
Na początek garść faktów. PlayStation Move to nazwa ruchowego kontrolera żyroskopowego, którego zwieńczeniem jest gumowa i w pełni giętka matowa kula. Navigation Controller to z kolei odpowiednik Nunchuka, popularnej "gruchy" znanej z Nintendo Wii. Do poprawnego odczytywania położenia kontrolera w przestrzeni niezbędna jest kamerka PlayStation Eye, którą wielu z Was miało okazję już zakupić, chociażby w zestawie z przeuroczym EyePet. Niestety, europejski zestaw startowy PS Move (tzw. Starter Pack) nie będzie zawierał pełnej wersji Sports Champions, a jedynie płytę demo z instruktażem używania urządzenia i 9 wersjami demonstracyjnymi gier. Po ich pełen spis zapraszam na ostatnią stronę tekstu, gdzie znalazło się FAQ z 31 najczęściej zadawanymi pytaniami odnośnie PlayStation Move.
Runda 1: Rozpoznanie
PlayStation Move to bardzo solidna i wytrzymała konstrukcja. Nie miałem odwagi walić nim co prawda o ziemię ze strachu przed faktem, iż może dowiedzieć się o tym mój pracodawca, ale całość ani razu nie śmiała nawet zaskrzypieć czy w jednoznaczny sposób "strzelić". Kamera PlayStation Eye korzysta oczywiście z portu USB wmontowanego w konsolę. Z kolei Move komunikuje się z PlayStation 3 za pośrednictwem technologii Bluetooth 2.0. Po co o tym wspominam? Ano po to, by dać Wam jasno do zrozumienia, iż kontroler umożliwia zabawę co najwyżej dwóm osobom jednocześnie na jednej konsoli. Niektórym może wydać się to spore ograniczenie, ale popatrzmy prawdzie w oczy i przyznajmy, że kamerka PlayStation Eye raczej średnio poradziłaby sobie ze śledzeniem ruchów i określaniem położenia kontrolera w przestrzeni aż czterem graczom jednocześnie.

Jak wygląda sprawa ładowania? Bardzo prosto. Wszystkie kontrolery posiadają wbudowane akumulatorki litowo-jonowe, które ładować można albo podłączając je kablem mini-USB do konsoli lub dokupując specjalną ładowarkę. Warto wspomnieć, iż oficjalne informacje mówią o prawie 20% krótszym czasie ładowania na podstawce, co w rezultacie przekłada się na około 1h czasu gracza. Move ładuje się bowiem około 4 godzin, a czas jego działania jest dwukrotnie dłuższy (9-10h), co jest wynikiem lepszym, niż długość życia w pełni naładowanej baterii PlayStation Portable. Z kolei Navigation Controller ładuje się dwa razy krócej (2h), natomiast czas jego działania przewyższa Move ponad trzykrotnie (około 30h). Niski poziom energii kontroler sygnalizuje nam poprzez miganie jasnoczerwonej diody umieszczonej w widocznym miejsc w dolnych partiach kontrolera. Nie będziemy mieli więc do czynienia z elementem zaskoczenia w trakcie trwania naprawdę udanej imprezy z udziałem Move. Nie ma problemu, by ładując kontroler grać przy użyciu Move, ale nasze ruchy są w tym momencie bardzo ograniczone, co może skończyć się źle zarówno dla wejścia USB, jak i kabla, którym aktualnie mamy podpięty kontroler.
Jakie przyciski znajdziemy na Move? Wszystkie znane nam do tej pory + jeden nowy przycisk "Move" odpowiadający klawiaturowemu "Enter". Wszystko jasno i klarownie widać na publikowanych w artykule zdjęciach. Mamy wspomniany przycisk Move, wokół niego cztery przyciski geometryczne (należy zaznaczyć, że działają one w sposób bardzo pewny, choć z wyraźnym "klikiem" po ich wciśnięciu), przyciski Start oraz Select umieszczone po obu bokach kontrolera, jeden trigger umieszczony z tyłu (naciskamy na niego palcem wskazującym) oraz przycisk PlayStation, służący do zabawy w XMB konsoli. Fajne jest to, że przy pomocy Move można bez żadnych problemów nawigować ów XMB. Realizacja tego pomysłu opisana została szczegółowo w 10 podpunkcie publikowanego na ostatniej stronie FAQ.
Runa 2: Cechy carakterystyczne
PlayStation Move, jak wielu słusznie zauważyło, to designerska kopia kontrolera czteroletniego kontrolera Nintendo Wii. Zaznaczam, że wyłącznie designerska, bowiem Sony zdecydowało się zaimplementować w swoją ruchową propozycję zdecydowanie więcej przydatnej elektroniki, aniżeli Nintendo. Wewnątrz kontrolera znajduje się akcelerometr, magnetometr oraz tzw. trójosiowy żyroskop, które w połączeniu ze świecąca jasnym światłem sferą są w stanie idealnie oddać na ekranie telewizora wykonywane przez nas ruchy kontrolera. Trzeba przyznać, że zarówno w teorii jak i praktyce rozwiązanie to okazało się zarówno zdecydowanie droższe, jak i zdecydowanie bardziej precyzyjne. I najważniejsze, że całość pewnie leży w dłoni i nie jest zbyt ciężka (około 130 gram), co w jeszcze wyraźniejszy sposób przekłada się na odwzorowania naszych ruchów przez kamerkę PlayStation Eye. W odróżnieniu od kontrolera Nintendo, PlayStation Move posiada moduł wibrujący. Niestety, w zamian za to trzeba było wyrzec się mikrofonu. Coś za coś.

Nie da się ukryć, że najbardziej charakterystyczną cechą Move jest mlecznobiała kulka wieńcząca kontroler. Obiekt początkowych kpin oraz szyderczych śmiechów dziś staje się narzędziem do walki zarówno o serca dzieciaków, jak i precyzję sterowania. Matowa sfera jest wielkości piłeczki do ping-ponga i została stworzona w całości z elastycznej gumy. Możemy ją dowolnie ściskać i miętosić, a i tak powróci ona do początkowego stanu. Co ciekawe, bijące jasnym blaskiem światło nie pochodzi z kuli, a z wbudowanych w podstawę kontrolera trójkolorowych diod LED, dzięki którym całość świecić może we wszystkich kolorach tęczy. Fajny patent tym bardziej, że przy różnych akcjach dziejących się na ekranie, sfera kontrolera przybiera różne zabarwienie. Najważniejszą funkcją kuli nie jest oczywiście jej ekstrawagancki wygląd, a światło, które w ciemności okazuje się być dla PlayStation Eye zbawienne. Jasno świecąca kula wyróżnia się z otoczenia, dzięki czemu jesteśmy w stanie grać na PS Move nawet w najtrudniejszych imprezowych warunkach. W zupełnych ciemnościach kamera idealnie odczytuje nasze zamiary. Niestety, przy pełnym świetle słonecznym wdzierającym się jasnym snopem do pokoju, system może zwyczajnie zwariować i zacząć odczytywać nasze ruchy w sposób nieprawidłowy. Są to zdarzenia absolutnie marginalne, ale nieuczciwością byłoby nie poinformowanie Was o ich występowaniu. Dzięki świecącej kuli PlayStation Eye jest w stanie w ułamkach sekundy analizować dokładne położenie PlayStation Move w trójwymiarowej przestrzeni. Jest także w stanie odczytać kąt nachylenia kontrolera względem kamery oraz oddalenie go od ekranu, dzięki czemu dostosowuje on wielkość głównego bohatera.
Runda 3: Co w Move piszczy?
Bardzo ważnym elementem Move jest wspomniany na początku tekstu magnetometr. Dzięki niemu kontroler jest w stanie w sposób natychmiastowy reagować na różne przekłamania w rozgrywce. Przykład? Grając w Start the Party bardzo często jesteśmy zmuszeni do wykonywania bardzo agresywnych i zdecydowanych ruchów kontrolerem. Co więcej, może on nam zwyczajnie upaść. Fakt, do zestawu dodawane będą specjalne zabezpieczenia na rękę, ale powiedzmy sobie szczerze, że nie wszyscy będą z nich korzystać. Po zbyt energicznym "strzepnięciu" kontrolera może więc zdarzyć się, że ustawienie wyświetlanego obrazu na telewizorze nie jest adekwatne z miejscem położenia kontrolera w przestrzeni. Przesunęło się powiedzmy o centymetr albo pół centymetra. W tym momencie do akcji wkracza magnetometr, który dzięki specjalnej technologii jest w stanie natychmiastowo skorygować wyświetlany w grze błąd. W instrukcji dołączonej do zestawu mowa była o użyciu w tym celu pola magnetycznego Ziemi. Fajne jest to, że podczas gry na Move konsola nie tylko analizuje położenie kontrolera w trójwymiarowej przestrzeni, ale także nagrywa nasz głos oraz ruchy gracza. Co prawda nie przydało mi się to ani razu w testowanych tytułach startowych, ale kto wie, czy za jakiś czas w coraz to nowszych grach nie będziemy zmuszeni do rozmawiania z kamerką celem wypowiedzenia hasła w prawidłowej intonacji. Grzechem byłoby o tym nie wspomnieć.

Pamiętam też mój prywatny test Kinecta na gamescom 2010. Stanąłem przed kamerką i wykonałem ruch absolutnie nie przewidziany przez producentów. Postać na ekranie zaczęła wariować, a kobieta przedstawiająca mi grę oniemiała. PlayStation Move umożliwia z kolei wykonywanie naprawdę karkołomnych ruchów, wliczając w to absolutnie nie potrzebne nikomu kombinacje, że wspomnę tylko o możliwości zakręcenia się z kontrolerem wokół własnej osi lub podrzuceniu go do góry. Wszystko zostanie przez PS Eye zarejestrowane i wyświetlone na ekranie. Kontroler kalibruje się w bardzo prosty sposób. To raptem cztery ruchy PS Move i cztery naciśnięcia przycisku "Move". Inna sprawa, że musimy liczyć się z faktem kalibracji urządzenia przed rozpoczęciem każdej nowej gry. Nie uświadczyłem jakichkolwiek problemów z poprawnym skalibrowaniem urządzenia. Jeżeli stanie się w odpowiedniej odległości od kamerki (wynosi ona około 1,8 do maksymalnie 3 metrów) i umiejscowi swoją sylwetkę w wymierzonym przez kamerkę kadrze, nie ma opcji by cokolwiek działało nieprawidłowo. Co jednak bardzo ciekawe, podobno błędy się zdarzają. Jak zdołałem wyczytać jednak z anglojęzycznych forów internetowych, nie mają wpływu na jakość rozgrywki i kontroler tak czy siak działa sprawnie i bezproblemowo.
Warto?
PlayStation Move to urządzenie szalenie precyzyjne. Specjalistyczna, odpowiednio wyważona i nieźle kosztująca technologia wmontowana w kontroler ruchowy Sony pozwala jasno i klarownie stwierdzić, iż to propozycja przebijająca pod każdym względem 4-letni już sprzęt Nintendo wraz z wmontowanym Wii Motion Plus. W kwestii technicznej oraz designerskiej Sony nie powinęła się noga. Kontroler wygląda bardzo gustownie i pewnie leży w dłoni, co ucieszy zarówno fanów ergonomii, jak i zwykłych gadżeciarzy, którzy lubią chwalić się przed kolegami coraz to nowszymi wynalazkami techniki. Jak już wspomnieliśmy, wraz z PlayStation Move konsola PlayStation 3 staje się absolutnie kompletnym centrum domowej rozrywki. Połączenie najlepszych cech kontrolera Wii, 8-letniej idei EyeToy'a oraz najnowocześniejszej technologii zaowocowało urządzeniem, które powinno sprawdzić się zarówno w grach niedzielnych, jak i tych dla hardkorowców. Move daje zupełnie nowe możliwości zarówno w kwestii sterowania grami sprzedawanymi za pośrednictwem PlayStation Network, jak i fanom gier RTS, pierwszo oraz trzecioosobowych strzelanin pokroju Killzone 3 czy Resident Evil 5. W aktualnym momencie bardzo trudno zliczyć mi wszystkie wspaniałości, jakie oferuje nowy kontroler. Jeszcze podczas gamescom 2010 uważałem go za głupią zabawkę dla graczy niedzielnych. Dogłębne testy w zaciszu domowego ogniska zrewidowały jednak mój pogląd o 180 stopni.

Kolejna sprawa - gry. Na PlayStation Move nadciąga bagatela 40 tytułów, które mają ukazać się bodajże do marca przyszłego roku. Co ważniejsze, nie będzie to zalew typowo casualowych produkcji. Co prawda nie możemy się spodziewać, by każdy z nich był jakościowym odpowiednikiem Sports Champions, ale myślę, że propozycje pokroju Killzone 3, MAG, Heavy Rain, EyePet, Resident Evil 5 mogą powalić ewentualnych klientów na kolana. Swoje wsparcie mini-gierkami przy wykorzystaniu Move zapowiedzieli także twórcy Toy Story 3 oraz The Sly Collection. Będzie również SingStar: Dance umożliwiający wywijanie kontrolerem w rytm lecącej w tle muzyki. Będzie też DanceDanceRevolution obsługiwane przy pomocy Move czy wreszcie - SOCOM: Polskie Siły Specjalne i kilka innych tytułów typowo hardkorowych. Patrząc w przyszłość można śmiało orzeć, że szykują się złote lata dla marki PlayStation. A Move stanowi pierwszy zwiastun owej ery.
Na koniec pozostaje kwestia ceny. Nie bójmy się powiedzieć tego wprost. PlayStation Move jest oczywiście sprzętem cechującym się przystępną ceną, ale tylko do momentu, w którym stawia na rozgrywkę dla jednego gracza. Prawdę powiedziawszy, w aktualnym momencie dla rozgrywki dla dwóch graczy spokojnie wystarczą dwa kontrolery PlayStation Move oraz jedna kamerka PlayStation Eye, co łącznie przekłada się na kwotę niecałych 400 PLN. By jednak w pełni cieszyć się dobrodziejstwami Move, należy liczyć się z dokupieniem kolejnych dwóch kontrolerów, co łącznie daje nam już kwotę około 680 PLN, czyli pełną cenę Kinecta. Ważne jest jednak to, że Sony dało swoim klientom wybór. Możecie zakupić jeden kontroler, sprawdzić czy podoba Wam się tego typu zabawa i w przypadku odpowiedzi twierdzącej, ewentualnie dokupić kolejny. To bardzo uczciwe podejście do klienta i wielkie ułatwienie dla polskiego gracza. Czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej. Zobaczycie, Move zdoła jeszcze wstrząsnąć branżą elektronicznej rozrywki. [Pyszny]
Dobre:
-fenomenalne przełożenie ruchów kontrolera na ekranie
-brak opóźnień i lagów w lepszych mini-grach Sports Champions oraz Start the Party
-przystępna cena zestawu startowego
-możliwość dokupywania nowych kontrolerów w przypadku, gdy zabawa nam się spodoba
-wsparcie większości producentów, obsługa tytułów dla harkorowych graczy
Złe:
-cena kompletnego zestawu (4 Move + kamerka) dorównuje kwotą Kinectowi
-przy zbytnim oddaleniu od TV (6 i więcej metrów) kontroler wariuje
-Kung Fu Rider reaguje na poruszenia Move z opóźnieniem
FAQ PlayStation Move
1.Kiedy premiera PlayStation Move?
Kontroler pojawi się w polskich sklepach już 15 września 2010 roku.
2.W jakich zestawach oraz w jakich cenach będzie można zakupić kontroler lub akcesoria?
Małe zestawienie
sugerowanych cen detalicznych:
Kontroler ruchu PlayStation Move (pałeczka z wmontowaną kulką) - 149 PLN
Navigation Controller (kontroler sterujący postaciami) - 119 PLN
Kamera PlayStation Eye - 119 PLN
Ładowarka do PlayStation Move - 119 PLN
PlayStation Move Starter Pack (Move, kamera PS Eye i płyta z dziewięcioma demami gier) - 249 PLN
Nakładka na Move w kształcie pistoletu (Time Crisis: Razing Blast oraz "celowniczków") - cena nie została jeszcze ustalona
Sports Champions - 149 PLN
Kung fu Rider - 139 PLN
Start the Party - 149 PLN
EyePet: Move Edition - 99 PLN
3.Czy jest możliwość kupna zestawu składającego się z Move oraz Navigation Controllera?
Niestety, nie przewidziano takich zestawów. Pozostaje nam kupienie oddzielnie Move oraz Navi oddzielnie, lub zakupienie Starter Packa i dokupienie Navigation Controllera
4.Czy zamiast Navigation Controllera będzie można używać zwykłego pada? Czy jest on niezbędny do wszystkich gier?
Zamiast Navi gracz może z powodzeniem używać trzymanego w jednej ręce pada do PlayStation 3. Niestety, ze względów czysto ergonomicznych jest to rozwiązanie bardzo niewygodne. Navigation Controller to rozwiązanie dla graczy hardkorowych, którzy cenią sobie wygodę oraz precyzję wykonywanych w grze ruchów. Nie jest on niezbędny we wszystkich grach, a jedynie w tych, które wymagają czynnego poruszania się postacią przez gracza.
5.Czy do naładowania PS Move konieczna jest oferowana w cenie 119 PLN ładowarka?
Nie. Wystarczy kabelek USB umożliwiający ładowanie sprzętu w sposób identyczny, jak ładowaliśmy do tej pory Dual Shocka 3.
6.Ile czasu trwa ładowanie poszczególnych kontrolerów?
W przypadku podłączenia sprzętu do konsoli kablem USB, ładowanie Move trwa około 4 godzin, a czas jego pracy to około 9-10 godzin, oczywiście wszystko w zależności od konkretnej gry. Navigation Controller ładuje się dwukrotnie krócej (2h), a czas jego działania do około 26-28 godzin. Oczywiście w przypadku zakupienia ładowarki czas ładowania poszczególnych kontrolerów skraca się o około 20%.
7.Czy kamera PlayStation Eye jest niezbędna do poprawnego działania PS Move?
Tak. Bez kamerki PlayStation Move to bezużyteczny kawałek plastiku.
8.Chciałbym zakupić tzw. Starter Pack. Co dokładnie znajdę w pudełku?
Dziewięć wersji demonstracyjnych gier (Sports Champions, Start the Party, Kung fu Rider, Tumble, Echochrome II, Tiger Woods PGA Tour 11, EyePet: Move Edition, Beat Sketcher oraz TV Superstars), film instruktażowy, kontroler PlayStation Move oraz kamerę PlayStation Eye. W zestawie NIE MA Navigation Controllera. Co ważne, każda z wersji demonstracyjnych gry musi zostać zainstalowana na dysku naszej konsoli. Nie ma możliwości odpalenia ich z płyty.
9.Jaka jest proponowana przez producentów odległość od telewizora, w której powinniśmy stać?
To 2,5 metra. Nasze testy pokazały jednak, że do komfortowej rozgrywki dla jednego gracza dystans ten skrócić można do 1,7-1,8 metra. Co ciekawe, w odległości prawie 3,5 metrów od telewizora kamerka w dalszym ciągu idealnie odczytuje ruchy kontrolera w przestrzeni.
10.Czy XMB (menu) konsoli PlayStation 3 można nawigować przy pomocy PS Move?
Tak, choć nie jest to zrealizowane w sposób, jaki sobie wyobrażaliśmy. Nie ma bowiem celownika tak jak w menu Sports Champions. Zamiast tego otrzymujemy możliwość przeskakiwania między opcjami dzięki trzymaniu wciśniętego triggera i odpowiednim gestom kontrolera w górę bądź też w dół.
11.Jak to jest z tą kulką wieńczącą konstrukcję PlayStation Move?
To prawdopodobnie najważniejszy element kontrolera. Dzięki światłu wydzielanemu przez gumową kulkę kamera jest w stanie nawet w kompletnych ciemnościach idealnie odczytać zarówno nasze ruchy, jak i położenie kontrolera w trójwymiarowej przestrzeni. Sama kulka zrobiona została z elastycznej gumy, tak więc nie ma możliwości jej stłuczenia czy rozbicia. Można ją bez problemu ugniatać w dłoniach, a i tak wróci do swego stanu pierwotnego. I uprzedzamy Wasze pytanie: nie, nie ma możliwości dokupienia różnokolorowych kulek z jednego bardzo prostego powodu - wszystkie są w kolorze mlecznym. Światło generowane jest bowiem z wbudowanych w podstawę kontrolera podstawowych kolorów w technologii LED, nie przez kulkę.
12.Jaki wpływ na wykrywanie ruchów kontrolera ma natężenie światła w pokoju?
W absolutnych ciemnościach PS Eye nie ma absolutnie żadnych problemów z poprawnym odczytaniem położenia kontrolera w przestrzeni. Podobnie sprawa ma się w przypadku światła dziennego oraz lekkiego zmroku. Problemy mogą pojawić się jedynie w maksymalnie nasłonecznionych pomieszczeniach, jednak przyznamy szczerze, że na 20 odpaleń konsoli w momencie, gdy do pomieszczenia wdzierało się oślepiające światło, problemy ze sprzętem mieliśmy tylko raz. Radą na ten problem może być przysłonięcie zasłon w pokoju lub... założenie koszulki kontrastującej kolorem z barwą sfery PS Move (najlepiej ciemnej).
13.Jak PS Move działa w zależności od oddalenia gracza od telewizora?
Nie ma absolutnie żadnej różnicy. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku ruchy kontrolerem przekładane są idealnie w skali 1:1. Gry również zachęcają do tego, by dynamicznie przybliżać lub oddalać PS Move i w żadnym wypadku sprzęt nie ma w tych momentach problemów z dokładnością celowania i odwzorowaniem ruchów.
14.Czy gry obsługujące PlayStation Move wymagają dwóch kontrolerów jednocześnie?
Nie. Oficjalne stanowisko Sony mówi o tym, że WSZYSTKIE gry wspierające PS Move muszą wykorzystywać jeden kontroler. Obsługa gier dwoma kontrolerami ma być wyłącznie opcją dla tych, których stać na kupno dodatkowej zabawki. W grach typu Sports Champions konsola pyta Cię, ile kontrolerów Move posiadasz i w zależności od Twojej odpowiedzi, dopasowuje doń styl rozgrywki. Podejrzewamy, że podobny zabieg stosowany będzie w większości wydanych na rynek tytułów obsługujących Move.
15.Gdy zasłonię gumową kuleczkę, sygnał zniknie?
Częściowo. W tym momencie kamerka będzie widziała ruch kontrolera, ale jedynie na dwuwymiarowej płaszczyźnie. Oznacza to, że nie odczyta kąta nachylenia Move wobec kamerki czy jego odległości. Świecąca kulka ma służyć tylko jako pomoc we właściwym określeniu położenia kontrolera w przestrzeni. Dodatkowe urządzenia wbudowane w Move, a mowa tutaj o akcelerometrze, żyroskopie oraz magnetometrze, pozwalają w dalszym ciągu kontrolować położenia kontrolera. Z oczywistych względów nie zalecamy jednak zasłaniania kolorowej kuli. Bo i po co?
16.Ile kontrolerów może być jednocześnie podłączonych do PlayStation 3?
Cztery kontrolery PlayStation Move (po dwa dla dwóch graczy) lub dwa PlayStation Move i dwa Navigation Controllery. PlayStation Move umożliwia grę maksymalnie dwóm osobom jednocześnie na jednej konsoli!
17.Jak przedstawia się sprawa kalibracji urządzenia?
PlayStation Move musimy skalibrować po każdorazowym włączeniu gry, nieważne czy są to produkcje różne, czy jedna i ta sama gra. Przy każdorazowym włożeniu do paszczy konsolki Sports Champions zmuszeni jesteśmy do kalibrowania kontrolera. Całe szczęście, że cała operacja składa się z raptem czterech ruchów i jest banalnie prosta oraz krótka.
18.Czy przy kompilacji PlayStation Move + Navigation Controller można używać ich na przemian? Raz w lewej a raz w prawej dłoni?
Przed każdą grą konsola pyta nas, w której dłoni trzymamy kontroler PlayStation Move i odpowiednio dostosowuje do tego położenie oraz startową pozycję zawodnika. Z ciekawości zaznaczyłem podczas testów Sports Champions opcję "Left Hand". Trzymając kontroler w prawej ręce gra stała się praktycznie niemożliwa i totalnie nieintuicyjna.
19.Gram na projektorze, mam 3,5 metra do 92' ekranu HD. Gdzie mam położyć kamerkę i jak się to ma do wielkości ekranu?
Kamerka wcale nie musi zostać usadowiona pod lub na telewizorze, możesz wybrać dowolne miejsce choć nie ukrywamy, że proponowane przez producenta lokacje są zdecydowanie najbardziej intuicyjnymi. Oczywiście przy oddaleniu 3,5 metrów od kamerki postać znajdująca się na ekranie lub symbolizująca Move łapa staną się odpowiednio mniejsze. Nie powinno to jednak przeszkadzać w komfortowym graniu w gry. Wyjątkiem są oczywiście osoby posiadające pewne wady wzroku.
20.Jeśli chciałbym zagrać w Heavy Rain na Move, a posiadam już grę, to czy muszę kupować kolejny jej egzemplarz?
Nie, nie i jeszcze raz nie. Zamiast tego otrzymasz możliwość ściągnięcia bezpłatnego DLC implementującego do gry obsługę PlayStation Move. Informacja ta tyczy się WSZYSTKICH gier już wydanych, które w niedługim czasie mają otrzymać obsługę ruchowego kontrolera Sony.
21.Czy wersje demonstracyjne gier dodawane do Starter Packa zostaną opublikowane na PSN?
Tak. Jak głosi oficjalna informacja prasowa Sony, dokładnie "w jakiś czas po premierze ruchowych kontrolerów".
22.Czy istnieje możliwość przymocowania kamery PlayStation Eye do telewizora? Czy mogę trzymać ją pod telewizorem?
Przymocować kamery niestety nie możemy. Możemy ją z kolei postawić na telewizorze lub pod telewizorem, ale jakiegokolwiek zaczepu w sprzęcie brak. A szkoda. Pozostaje nam kombinowanie z optymalnym położeniem kamery.
23.Czy w akcesoriach do PlayStation Move przewidziana jest nakładka w kształcie karabinu?
Jak na razie Sony nie ma takich planów. Jest pistolet, o karabinie pokroju Zappera do Wii świat na razie nie słyszał.
24.Czy Demon's Souls otrzyma stosowny patch umożliwiający obsługę Move?
Na dzień dzisiejszy nic nikomu o tym nie wiadomo. A szkoda.
25.Czy gry stworzone z myślą o PS Move będą zawierały trofea?
Jak najbardziej, prawdopodobnie taką samą ilość, jak pełnoprawne pudełkowe produkcje dla PlayStation 3.
26.Jakie przyciski posiada kontroler PS Move?
Cztery przyciski geometryczne (kółko, trójkąt, krzyżyk, kwadrat), jeden trigger z tyłu urządzenia, przycisk PlayStation, Select oraz Start po dwóch bokach kontrolera oraz główny przycisk z logo PlayStation Move, służący do zatwierdzania naszych wyborów.
27.Jak ma się sprawa z lagami na PlayStation Move?
W Start the Party nie uświadczyliśmy w redakcji praktycznie żadnych lagów ani błędnych odczytów urządzenia w przestrzeni. W Sports Champions zdarzało się to tylko w dwóch z sześciu proponowanych przez twórców dyscyplin sportowych. Kung fu Rider nastręczył nam z kolei nie lada problemy w obsłudze, okazując się tytułem zdecydowanie mniej intuicyjnym w materii sterowania, niż początkowo nam się wydawało. Jeżeli chodzi o lagi w grach pokroju Killzone 3 czy innych tytułów wymagających małpiej zręczności, to nie - lagów nie będzie, a dokładność kontrolera wymierzyć można co do milimetra.
28.Czy gry obsługujące dwie różdżki to tytuły typowo niedzielnie?
Raczej tak. Podczas grania w tytuły dwoma PlayStation Move nie będziemy mieli możliwości poruszania się naszą postacią. Co za tym idzie, całość idzie w stronę graczy niedzielnych i casualowego spędzania wolnego czasu. Jest to jednak idealna koncepcja we wszelkiego rodzaju "celowniczkach".
29.Czy Navigation Controller posiada w sobie jakiekolwiek czujniki ruchu (jak Sixaxis)?
Nie. I nie zanosi się na to, by kiedykolwiek miało się to zmienić.
30.Jak wygląda sprawa obracania się przy pomocy PlayStation Move w grach FPS?
To proste. Dokładnie tak, jak robiliśmy to w dowolnej grze RTS. Należy pamiętać, że podczas grania w FPS-y celownik PlayStation Move nie jest ustawiony na środku ekranu, a swobodnie się po nim porusza. W związku z tym by obrócić się przykładowo w prawo, należy "dojechać" celownikiem do prawej krawędzi ekranu. Zmieni się przez to zdecydowanie koncept sterowania w FPS-ach, ale nie ma innej możliwości.